تایتل قالب طراحی سایت سئو قالب بیان
مرجع | آموزش ترفند بازی سازی برنامه سازی و غیره...


روش نصب Windows 7

برای تعویض ویندوز ابتدا باید بعضی فایلها را کپی کنید مثلا بعضی از اطلاعات شما در پوشه اسناد ذخیره شده که شاید از وجود آن خبر نداشته باشید Documents یاMy Documents پوشه ای با این نام را پیدا کنید(در ویندوز7:C:/USER/*/ Documents البته این در صورتی است که ویندوزتان روی درایو :Cباشد ]*:نام حساب کاربری شما است[ و اطلاعات خود را از روی آن بر روی درایوی بجزدرایو ویندوز انتقال دهید همچنین اطلاعات روی دسکتاپ تان هم را باید انتقال دهید

 در این قسمت با روش نصب و استفاده از Windows 7 آشنا می‌شوید. در ابتدا می‌خواهیم روش نصب این نسخه از ویندوز را یاد بگیریم. روش نصب این نسخه از ویندوز نسبت به نسخه‌های قبلی آن بسیار ساده و راحت می‌باشد. در ابتدا باید کامپیوتر خود را روشن کرده و DVD مربوط به نصب سیستم عامل Windows 7 را در DVD Drive خود قرار دهید کامپیوتر را ریست کنید

 

در Mother Board‌های جدید گزینه‌ای با نام BOOT وجود دارد که می‌توانید آن را انتخاب کنید( این تنظیمات معمولا دبا دکمه DEL(DELETE)و دربعضی با F12یا F8 ظاهر میشوند) که برای اینکارباید دکمه مورد نظر را زمانی که اولین صفحه که همیشه پس از روشن کردن ظاهر میشود (POST )آمد زده شود(صفحه ای که توضیحاتی درباره سخت افزار کامپیوتر را به ما میدهد) سپس با فلش‌های جهت دار بر روی گزینه BOOT رفته و کلید Enter را فشار دهید. از لیست نمایان شده CD-ROM را انتخاب کنید(اولین گزینه(FIRST BOOT)را Enterکنید اگر برروی مثلا هارد دیسک است به CD-ROMتغییر دهید) یادر صورتی که در گزینه‌های پائینی نام CD-ROM شما انتخاب شده است می‌توانید با استفاده از کلید‌های “+” یا “-“ صفحه کلید ترتیب قرار گیری آنها را تغییر دهید. توجه داشته باشید که برای نصب ویندوز حتماً باید CD-ROM در اولین گزینه قرار گیرد.(درتصویر زیر دو نمونه از تنظیمات را از کامپیوتر های مختلف گذاشته ایم)

البته اگر می خواهید ویندوز ۷ را از روی فلش مموری نصب کنید ، باید گزینه USB را انتخاب کنید

پس از اعمال این تغییرات کلید F10 را فشار داده و با انتخاب گزینهY(YES) (اینتر کنید) تغییرات اعمال شده را ذخیره کنید.

 

 

 

سیستم ریست میشود و پس از ریست یک جمله روی صفحه سیاه نمایش داده میشه که نوشته Press any key to boot from DVD وقتی این جمله رو دیدید سریع کلیدی را بزنید(حدودا 5ثانیه وقت داریدوگرنه باید دوباره سیستم را ری استارت کنید) تا وارد مراحل نصب ویندوز بشوید .

 

 

بعد صفحه زیر نمایش داده میشود صبر کنید .

 

 

 

برنامه نصب شروع به کار می کند و باید منتظر باشید، تا صفحه زیر ظاهر شود.

 

در این قسمت شما باید تنظیمات مربوط به زبان نصب ویندوز؛ و زبان محلی کشور را انجام دهید.

گزینه اول : که بصورت پیشفرض انگلیسی میباشد را انتخاب نمایید.

گزینه دوم : زبان محلی کشور را سؤال می کند می توانید به دلخواه ایران یا هر کشوری را که دوست دارید انتخاب کنید.

گزینه سوم : تنظیم زبان کشور میباشد بصورت دلخواه فارسی یا انگلیسی را انتخاب کنید. (اگر می خواهید در کنار زبان انگلیسی فارسی را هم پشتیبانی کند روی Persian تنظیم کنید).

روی دکمه Next کلیک کنید.

 

 

 

در این مرحله با فشردن دکمه Install now وارد مرحله بعدی می شوید .

 

البته گزینه هایی زیر آن وجود دارد که به اولی برای دانستن چگونگی نصب ویندوز وبعدی تعمیرویندوز7 قبلی است

 

 

در این قسمت باید نسخه‌ای از سیستم عامل Windows 7 که می خواهیم نصب کنیم را انتخاب نمائید. نسخه Ultimate شامل تمامی ویژگیهای موجود در ویندوز است. در این آموزش این نسخه را می‌خواهیم نصب کنیم. نسخه Ultimate براساس دو معماری x86(32 بیتی) و x64 (64بیتی) قابل نصب است. عبارت 32 بیتی و 64 بیتی اشاره به معماری پردازشگر (CPU) کامپیوتر شما دارد. مزیت نسخه 64 بیتی در سرعت بیشتر آن و توانایی استفاده از حافظه بیشتر است. در نسخه 32 بیتی فقط دو گیگ از حافظه نصب شده در کامپیوتر شما قابل دسترس خواهد بود. البته به سیستم شما بستگی دارد اگر سیستم تان حداقل ۴ گیگ RAM دارد بهتر است گزینه Windows 7 ultimate 64 را انتخاب کنید . اما اگر سیستم تان کمتر از ۴ گیگ RAM دارد همان Windows 7 ultimate 32 یا X86 رو نصب کنید . توجه داشته باشید منظور از X86 همان ویندوز ۳۲ بیتی است .

در این آموزش نسخه 64 بیتی را می‌خواهیم نصب کنیم. روی گزینه Windows 7 Ultimate X64 کلیک کنید.

 روی دکمه Next کلیک کنید.

 

 

 

 

در این قسمت قوانین نحوه استفاده از Windows 7 نوشته شده است.

روی گزینهI accept the license terms که نشان دهنده خواندن و قبول داشتن این قوانین است کلیک کنید(تیک بزنید).

 روی دکمه Next کلیک کنید.

 

 

 

تعیین روش نصب Windows 7

 اکنون باید نوع روش نصب را تعیین کنید. در صورتیکه می خواهید نسخه قبلی ویندوز که در کامپیوتر شما نصب شده است به Windows 7 ارتقاء پیدا کند گزینه اول را انتخاب نمائید. این گزینه فقط زمانی در دسترس هست که یک نسخه از ویندوز در کامپیوتر شما قبلانصب شده باشد.

 با انتخاب گزینه دوم یک نسخه جدید از ویندوز بر روی کامپیوتر شما نصب می‌شود.

توجه : در صورتیکه می‌خواهید دو نسخه از ویندوز مثلاً Vista و 7 را در کنار یکدیگر داشته باشید باید این گزینه را انتخاب کنید.

 در هر دو حالت فوق هیچ فایلی از روی کامپیوتر شما پاک نمی‌شود ولی پیشنهاد می‌شود که از فایلهای خود پشتیبان تهیه کنید.

 روی گزینه Custom (advanced) کلیک کنید.(چون قصد ما نصب ویندوز جدید است)

 

 

 

تعیین پارتیشن(درایو مورد نظر برای نصب)

رسیدیم به مهم ترین مرحله ی نصب ویندوز 7 ؛ همون مرحله ای که اگر با دقت انجام ندید ممکنه تمام اطلاعات شخصی تان نابود شود در این قسمت شما باید پارتیشن ویندوز را انتخاب کنید . اگر اولین بارهست که روی سیستم تون ویندوز نصب میشود ( هارد تان نو باشد ) یک پارتیشن حداقل ۴۰ گیگ بسازید و اندازه بقیه پارتیشن ها را به دلخواه تعیین کنید . اما اگر هارد تان نو نیست و قبلا روی آن ویندوز نصب بوده و ویندوز قبلی آسیب دیده و می خواید ویندوز جدید نصب کنید ، پارتیشن ویندوز تان را انتخاب کنید و فرمت کنید(دیگر نیازی به ساختن درایو نیست) . برای فرمت پارتیشن مورد نظر روی آن پارتیشن کلیک کنید . بعد چند گزینه در پایین همین پنجره باز میشود روی گزینه Drivers options کلیک کنید . حالا روی گزینه فرمت کلیک کنید . ازشما سوالی پرسیده میشودکه « فرمت پارتیشن همه اطلاعات تان را در این پارتیشن پاک میکند آیا مطمئنید ؟ » شما گزینه OK را انتخاب کنید . بعد از اینکه فرمت پارتیشن کامل شد روی دکمه Next کلیک کنید . معمولا پارتیشن مورد نظر برای ویندوز همان درایوC:هست (اولین درایو)البته میتوانید بر روی درایو دیگر هم نصب کنید به شرطی که اطلاعاتتان را از روی آن را منتقل کرده باشید

توجه : در صورتیکه پارتیشنی را انتخاب کنید و فرمت نکنید تمامی فایلهای مربوط به نسخه قبلی ویندوز در شاخه windows.old ذخیره شده و نسخه جدید نصب می‌شود و دیگر در زمان روشن کردن کامپیوتر امکان انتخاب نسخه قبلی ویندوز را نخواهید داشت.

روی دکمه Next کلیک کنید.

 

 

 

صبر کنید تا مراحل نصب ویندوز طی شود...

 

 

 

 

 

 

بعد از اینکه فایل ها کپی شدند ویندوز ، سیستم تان اتوماتیک مجددا راه اندازی یا Restart میشود.

که در این مرحله اگر دوباره صفحه زیر ظاهر شد صبر کنید تا برود و هیچ دکمه ای نزنید اگر هم اشتباها زدید مشکلی نیست سیستم تان را دوباره ری استارت کنید

 

 

 

سپس شما با این تصویر زیر روبرو می شوید .

 

 

 

تعیین نام کاربری

در مرحله بعدی باید نام کاربری و نام سیستم تان را وارد کنید . هر نامی که دوست دارید می توانید وارد کنید مثلا نام خودتان را وارد کنید و بعد روی Next کلیک کنید

 

 

 

میتوانید برای سیستم تان یک رمز عبور هم ایجاد کنید . البته این مرحله اجباری نیست و می توانید روی Next کلیک کنید .

 

 

در صورتیکه سیستم عامل Windows 7 را از شرکت مایکروسافت خریداری کرده باشید یک شماره سریال نیز به شما داده می‌شود آن شماره سریال را باید در این قسمت وارد نمائید. در غیر این صورت شما فقط 30 روز می‌توانید از این نرم افزار استفاده کنید.

 در صورتیکه از نسخه اصلی استفاده نمی‌کنید روشهای مختلفی برای کرک ویندوز (طبق فایل راهنما) وجود دارد که با توجه به DVD خریداری شده باید اقدام نمائید. البته بیشتر ویندوز های موجود دستکاری شده اند و نیاز به رمز ندارند

 روی دکمه Next کلیک کنید.

 

 

 

 

در این قسمت سه گزینه ظاهر شده است. اگر گزینه اول را کلیک کنید که آپدیت های جدید از طریق اینترنت بر روی رایانه شما نصب می شود و اگر گزینه دوم را بزنید ،فقط آپدیت های مهم بر روی کامپیوتر شما نصب می شود ، می توانید گزینه سوم را تیک بزنید تا هیچ آپدیتی روی ویندوز شما انجام نشود.

در انتخاب گزینه مختارید

 

 

 

تنظیم زمان

 در این مرحله از نصب منطقه‌ای که در آن قرار دارید را می توانید انتخاب کنید تا ساعت شما براساس آن شهر تنظیم شود.

 روی لیست باز شونده Time zone کلیک کنید.

 روی گزینه Tehran کلیک کنید.

 در پایین این پنجره می‌توانید تاریخ و ساعت را تنظیم کنید.

 روی دکمه Next کلیک کنید.

 

 

 

در این قسمت سه گزینه موجود است. با این تنظیمات اطلاعات موجود در کامپیوتر شما با سطوح مختلف امنیتی تنظیم می‌شود. این سه گزینه از بالا به پایین شبکه موجود در خانه، محل کار و اماکن عمومی می‌باشد.

 اگر استفاده خانگی است روی گزینه Home Network کلیک کنید.

 

 

 

صبر کنید تا تنظیمات اعمال شود...

 

 

 

تبریک می‌گوییم! شما موفق به نصب ویندوز 7 شدید.

 

 

ویندوز شما به همین راحتی نصب شد. برای مطمئن شدن از اکتیو ویندوز 7 طبق تصویر زیر عمل کنید.

 

 

برای مشاهده فعال بودن ویندوزتان روی آیکن Computer راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره باز شده با دیدن واژه های “Windows is activated”ویندوز شما فعال شده است.

 

 

 

 

در غیر اینصورت برای فعال کردن ویندوز دو روش وجود دارد :

 

روش اول : با استفاده از راهنمای داخل DVD ویندوز 7 .

 

روش دوم : میتوانند نرم افزار active کردن ویندوز را با جستجوی واژه های ”دانلود نرم افزار فعال سازی ویندوز ۷″ در موتورجستجوی گوگل دریافت کرده و ویندوزتان را فعال کنید.

نکته ضروری : لطفاً قبل از هرکاری پس از نصب ویندوز 7 ، گزینه windows Update را از مسیر زیر غیر فعال نمایید ؛ تا ویندوز جهت آپدیت با اینترنت ارتباط نداشته باشد.

 

Control Panel ->> Windows Update ->> Change settings

 

در قسمت Important Updates ، آیکون ضربدر قرمز رنگ (Never Check for Updates) انتخاب کنید و کلیه تیک های داخل مربع ها را بردارید؛ و نهایتاً روی Next کلیک کنید.

 

 

البته در بعضی ویندوز ها امکان دارد بعضی از مراحل بالا وجود نداشته باشد

 

منبع:یاران منتظر

 

 


ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی

نویسندگان
پیوندهای روزانه